Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
Zdrowie i uroda

Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Ortopeda to lekarz, który większości osób kojarzy się z leczeniem złamań, skręceń i innych urazów mechanicznych związanych z kończynami dolnymi i górnymi. To prawda, lecz nie jedyne, w czym swoich pacjentów wspiera ortopeda! Zakres specjalizacji tego lekarza jest bowiem znacznie szerszy i obejmuje właściwe wszystkie choroby i problemy związane z funkcjonowaniem ludzkiego układu ruchu. Sprawdźmy, czym dokładnie zajmuje się ortopeda oraz jakie symptomy powinny skłonić nas do wizyty w jego gabinecie!

Jaki jest zakres specjalizacji lekarza ortopedy?

Ortopeda to lekarz specjalizujący się w ortopedii. Jest to nauka zajmująca się schorzeniami obejmującymi układ ruchu człowieka. Ortopeda jest więc lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu urazów i złamań kości oraz różnego rodzaju dolegliwości związanych ze zdrowiem kręgosłupa i pozostałych elementów wchodzących w skład układu ruchu. Zadaniem ortopedy jest postawienie odpowiedniej diagnozy i leczenie problemów związanych z funkcjonowaniem naszych kości, mięśni, stawów i wiązadeł, czyli wszystkich tych elementów, które pozwalają nam na sprawne poruszanie się.

W zakres specjalizacji lekarza ortopedy wchodzą nie tylko same urazy kości i stawów, jak sądzi wiele osób, lecz także wady postawy związane z problemami w obrębie kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, diagnoza uszkodzeń nerwów, a także chorób nowotworowych zlokalizowanych w obrębie układu ruchu. W zakres specjalizacji ortopedy wchodzi nie tylko samo leczenie chorób i urazów, ale także zapobieganie im. Działania profilaktyczne pozwalają uniknąć wystąpienia pewnych dolegliwości, a także zapobiec pogłębieniu się tych już istniejących.

Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Kiedy warto zgłosić się do ortopedy?

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego ortopedę odwiedza większość pacjentów, są urazy w obrębie kończyn dolnych i górnych. Wszelkie zwichnięcia, skręcenia i złamania wymagają możliwie jak najszybszego odwiedzenia gabinetu ortopedy oraz przeprowadzenia diagnostyki. W tym celu lekarz najczęściej zleca wykonanie prześwietlenia uszkodzonego miejsca oraz decyduje o jego unieruchomieniu, aby mogło się zregenerować.

Ortopedę warto odwiedzić także w sytuacji, jeśli cierpimy na trwające przez dłuższy czas bóle kręgosłupa, mięśni lub stawów. Ich występowanie może bowiem świadczyć o stanie zapalnym, którego wyeliminowanie wymaga wsparcia specjalisty. Kolejnym objawem, który powinien skłaniać pacjentów do wizyty w gabinecie, są także problemy z ruchomością stawów, obrzęki i bóle stawowe. Niepokój powinny wzbudzać także wszelkie trzaski w stawach podczas ruchu.

U ortopedy goszczą nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci i młodzież. Jak wspomnieliśmy wyżej, specjalista ten zajmuje się bowiem także leczeniem wad postawy. Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się już w pierwszych tygodniach życia, najlepiej między 6. a 8. tygodniem życia. Ma ona na celu sprawdzenie budowy szkieletu, mięśni i stawów maluszka, a w razie wykrycia nieprawidłowości, wdrożenie leczenia. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie wad wrodzonych oraz ich skuteczna korekcja.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.