Jak przestać chrapać? Sprawdzone sposoby
Zdrowie i uroda

Jak przestać chrapać? Sprawdzone sposoby

Chrapanie to bardzo uciążliwy problem zarówno dla osoby chrapiącej, jak i śpiącej obok. Jest to tendencja przybierająca na sile wraz z wiekiem. Z chrapaniem częściej borykają się mężczyźni, zwłaszcza w wieku powyżej 40. lat. Każdy, komu dokucza ta przypadłość, szuka sprawdzonych sposobów na uporanie się z nią.

Jakie są przyczyny chrapania?

Chrapanie polega na wydawaniu charakterystycznych dźwięków wydawanych przeważnie podczas wydechu. Jest to efekt drgania i trzepotania w czasie snu zwiotczałego podniebienia miękkiego. Na ogół chrapanie nie jest zagrożeniem dla życia – pod warunkiem jednak, że nie pojawiają się przerwy w oddychaniu zwane bezdechem sennym. Wymienić można sporo przyczyn chrapania. Najczęściej w tym kontekście mówi się m.in. o obturacyjnym bezdechu sennym,  otyłości, skrzywieniu przegrody nosowej, przeroście nasady języka lub języczka, polipach nosa, paleniu papierosów, spożywaniu alkoholu, przeroście i obrzęku małżowin nosowych etc. Zawsze warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem i ewentualnie wykonać zlecone przez niego badania.

Zadbaj o warunki snu i śpij w odpowiedniej pozycji

W walce z chrapaniem bardzo pomocne jest zadbanie o właściwe warunki panujące w sypialni. Pomieszczenie powinno być porządnie przewietrzone, a pościel świeża. Przydatna może się okazać również aromaterapia z użyciem kojących olejków, np. lawendowego. Wskazane jest też stosowanie wygodnego materaca ułożonego tak, aby głowa znajdowała się nieco wyżej niż nogi. Chrapanie nierzadko wynika z niewłaściwej pozycji podczas snu – najbardziej sprzyja mu spanie na plecach. Osoby chrapiące powinny zasypiać na boku.

Sięgnij po preparaty pomagające w oddychaniu

Obecnie nie ma problemu z dostępem do specjalistycznych preparatów, które pomagają w oddychaniu – można je dostać w aptekach bez recepty. Mają one postać tabletek, sprayów oraz listków, które przykleja się do podniebienia. Warto rozważyć też zastosowanie wkładki stomatologicznej zapobiegającej zapadaniu się języka w głąb krtani.

Wypróbuj opaskę na chrapanie

Kolejnym sprawdzonym sposobem na uporanie się z omawianą przypadłością jest opaska na chrapanie, którą zakłada się na głowę bezpośrednio przed snem. Jest wykonana z elastycznego, miękkiego materiału. Posiada regulację na rzep, dzięki czemu jest łatwa i wygodna w użyciu. Jej zadaniem jest zapobieganie otwieraniu się ust podczas snu. Ma utrzymać żuchwę i język w pozycji zapewniającej optymalny przepływ powietrza przez gardło. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich opasek – najlepiej kupować je w sprawdzonych sklepach sprzedających produkty wysokiej jakości.

Jak przestać chrapać? Sprawdzone sposoby

Wyeliminuj niezdrowe nawyki

Chcąc poradzić sobie z chrapaniem, warto przyjrzeć się swoim nawykom. Niezdrowa dieta sprzyjająca otyłości, brak ruchu, palenie papierosów i spożywanie alkoholu tylko wspomagają chrapanie. Wskazane jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów i zadbanie o zdrowie. Koniecznie też trzeba pić w ciągu dnia sporo wody, która świetnie nawilża gardło – zalecana jest ponadto szklanka wody przed snem.